Ograniczenia dotyczące preferencji w podatku u źródła (WHT - withholding tax)
Od stycznia 2022 w Polsce wdrożone zostały nowe przepisy dotyczące podatku u źródła. Wprowadzenie zmian miało na celu nałożenie nowych ograniczeń w zakresie stosowania preferencji w podatku u źródła.
W Polsce podatek u źródła ma zastosowanie do wybranych płatności transgranicznych, w tym np.:
- niektórych usług niematerialnych, np. doradztwa, zarządzania, przetwarzania danych, kontroli oraz usług o podobnym charakterze,
- tantiem,
- dywidend oraz
- odsetek.
Podatek u źródła jest pobierany i przekazywany polskiemu organowi podatkowemu przez płatnika tj. przez polski podmiot dokonujący tego typu płatności na rzecz polskich nierezydentów.
Istnieją dwie główne stawki podatku u źródła: 19% i 20%, zaś ich stosowanie zależy od rodzaju płatności; do dywidend stosuje się stawkę 19%, natomiast w odniesieniu do odsetek, tantiem i niektórych usług niematerialnych stosuje się stawkę 20%.
Płatnik podatku u źródła może ubiegać się o stosowne preferencje (zwolnienie z podatku lub obniżoną jego stawkę) na podstawie Dyrektyw UE lub odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wyłącznie w przypadku spełnienia określonych warunków. W szczególności płatnik podatku u źródła zobowiązany jest do sprawdzenia z należytą starannością, czy warunki zastosowania preferencji zostały spełnione.
Nowy mechanizm „pay and refund” (zapłaty i zwrotu) obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2022 roku. Z definicji polega on na obowiązku zapłaty podatku u źródła na rzecz polskiego organu podatkowego oraz możliwości otrzymania zwrotu nadpłaty podatku u źródła po potwierdzeniu przez polski organ podatkowy spełnienia warunków do zastosowania preferencji WHT. Mechanizm „pay and refund” jest obowiązkowy w przypadku tzw. płatności pasywnych (w tym np. dywidend, odsetek i tantiem) dokonywanych na rzecz powiązanych nierezydentów, które przekraczają próg 2 mln zł rocznie (zsumowany dla danego odbiorcy). Płatności takie mogą nadal korzystać z preferencji w podatku u źródła, jeżeli
- zarząd polskiej spółki złoży organowi podatkowemu stosowne oświadczenie (formularz WH-OSC), lub
- polski organ podatkowy wyda opinię w sprawie zastosowania preferencji WHT.
Jeżeli płatność podlegała mechanizmowi „pay and refund”, możliwe jest złożenie wniosku o zwrot na podstawie specjalnej procedury dotyczącej nadpłat. Wniosek może złożyć podatnik (jeśli poniósł ekonomiczny ciężar podatku u źródła) lub płatnik (jeśli płatność podlegała mechanizmowi ubruttowienia i podatek u źródła został pokryty przez płatnika). Zwrot nadpłaconego podatku u źródła powinien nastąpić w przeciągu 6 miesięcy, pod warunkiem, że wnioskodawca kwalifikuje się do jego otrzymania.
Zapraszamy serdecznie do kontaktu z doradcami podatkowymi TIAS: office@tias.pl
Z przyjemnością informujemy, że ten artykuł został opublikowany przez Antea Alliance of Independent Firms:
Click here
Zobacz również
Ulgi podatkowe
Od 1 stycznia 2022 r. zarówno w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), jak i w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) obowiązuje znacznie poszerzony katalog preferencji podatkowych. Obok już istniejących ulg pojawiło się wiele nowych. Dlatego też warto przeanalizować możliwość skorzystania z oszczędności podatkowych, jakie dają ulgi.
Wprowadzenie globalnego podatku minimalnego w Polsce (Pillar 2)
1 stycznia 2025 roku mają wejść w życie w Polsce nowe przepisy dotyczące globalnego podatku minimalnego w związku z przyjętą 14 grudnia 2022 r. dyrektywą unijną 2022/2523 w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii (tzw. Dyrektywa GloBE).
Zmiany w zatrudnianiu obywateli Ukrainy
Od 1 lipca 2024 r. wprowadzone zostają zmiany związane z zatrudnianiem obywateli Ukrainy, na podstawie Ustawy z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2024 r. poz. 854).