
Pakiet VAT e-commerce od 1 lipca 2021
Czy sprzedajesz konsumentom z UE towary sprowadzane spoza UE? Czy korzystałeś do tej pory ze zwolnienia z VAT przesyłek o wartości do 22 EUR? Czy sprzedajesz swoje towary do konsumentów z innych państw UE? Czy korzystałeś z możliwości niezarejestrowania się dla VAT w innych państwach UE z uwagi na nieprzekroczenie progów kwotowych? Czy świadczysz usługi telekomunikacyjne, nadawcze, elektroniczne dla konsumentów z innych państw UE? Czy jesteś przewoźnikiem, kurierem dostarczającym przesyłki z UE i spoza UE? Czy jesteś operatorem platformy internetowej prowadzącej sprzedaż do konsumenta w UE?
Jeśli na jedno z powyższych pytań odpowiedź brzmi tak, czytaj dalej.
Od 1 lipca 2021 r. wszedł w życie pakiet VAT e-commerce we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Poniżej przedstawiamy trzy główne obszary zmiany, które zostały wprowadzone w Polsce.
Sprzedaż z Polski do konsumentów z innych krajów UE (tzw. WSTO – wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość):
(i) opodatkowanie VAT wg stawek lokalnych danego kraju UE konsumenta (B2C ang. business to customer) i obowiązek rejestracji już w momencie przekroczenia progu kwotowego 10 000 EUR (42.000 zł) (dotychczas w ramach sprzedaży wysyłkowej istniały indywidualnie wyższe progi dla każdego kraju UE)
(ii) uproszczenie rozliczenia VAT poprzez rejestrację w jednym państwie UE tzw. państwie identyfikacji i zastosowanie mechanizmu One Stop Shop (OSS) (punkt kompleksowej obsługi – zapłata VAT należnego od sprzedaży do UE w kraju identyfikacji) dla:
• wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO),
• usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych lub usług świadczonych drogą elektroniczną
• niektórych usług świadczonych na rzecz konsumentów (B2C), których miejsce świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego (np. usługi noclegowe, usługi wstępu na wydarzenia kulturalne, sportowe, targi, wystawy, krótkoterminowy wynajem środków transportu)
• niektórych dostaw towarów w państwie członkowskim dokonywanych przez interfejsy elektroniczne ułatwiające te dostawy
Sprzedaż towarów sprowadzanych z krajów spoza UE do konsumentów z UE (SOTI - sprzedaż na odległość towarów importowanych):
(i) opodatkowanie VAT przesyłek spoza UE bez względu na wartość przesyłki (zlikwidowanie w całej UE zwolnienia z VAT dla importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 22 euro)
(ii) wprowadzenie procedur uproszczonych dla zapłaty podatku VAT od przesyłek o wartości nieprzekraczającej 150 euro:
• procedura IOSS (tzw. Import One Stop Shop): VAT uwzględniony w cenie towaru określonej przez sprzedającego/interfejs elektroniczny (platforma), przy czym import towarów jest zwolniony z VAT. Obowiązek posiadania pośrednika dla zastosowania procedury IOSS dla sprzedawców z siedzibą poza UE
• procedura uproszczona dla operatorów pocztowych i firm kurierskich: VAT zostanie pobrany od odbiorcy towarów przez osobę dokonującą zgłoszenia celnego (np. operatora pocztowego, firmę kurierską), która wpłaci pobrany od odbiorcy VAT organom celnym;
W przypadku niezastosowania ww. procedur VAT importowy zostanie pobrany w oparciu o standardowe procedury celne.
Sprzedaż za pośrednictwem platform internetowych
Nałożenie obowiązku zapłaty VAT na podatników ułatwiających przy użyciu interfejsu elektronicznego (np. platformy handlowej) dostaw towarów i sprzedaż na rzecz konsumentów z UE w określonych warunkach. Oznacza to, że platforma jak każdy inny podatnik VAT, będzie obowiązana do rozliczenia VAT i wypełnienia innych obowiązków (np. w zakresie fakturowania, deklarowania czy ewidencjonowania) związanych z dokonaną przez nią „fikcyjną" dostawą B2C.
Jeśli jesteś zainteresowany powyższymi zmianami, zapraszamy do kontaktu.
O autorze

Adela Ochman
Tias
Zobacz również

Wielkanoc 2025
Pięknych i radosnych Świąt Wielkanocnych!
.png)
E-DORĘCZENIA. Bliski termin obowiązkowego wdrożenia dla spółek
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 1 kwietnia 2025 roku wszystkie podmioty zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) będą zobowiązane do posiadania skrzynki „e-Doręczenia”.

Polski podatek minimalny – pierwsze rozliczenie do 31 marca 2025 r.
Termin na rozliczenie podatku minimalnego za 2024 r. zbliża się wielkimi krokami. Podatek minimalny jest stosunkowo nowym narzędziem, które ma za zadanie ograniczyć praktyki optymalizacyjne podatników, u których notorycznie występuje strata podatkowa lub bardzo niska rentowność.