| 09 lutego, 2025

Polski podatek minimalny – pierwsze rozliczenie do 31 marca 2025 r.


Termin na rozliczenie podatku minimalnego za 2024 r. zbliża się wielkimi krokami. Podatek minimalny jest stosunkowo nowym narzędziem, które ma za zadanie ograniczyć praktyki optymalizacyjne podatników, u których notorycznie występuje strata podatkowa lub bardzo niska rentowność.


Kogo dotyczy podatek minimalny?

Podatek minimalny obejmuje podatników CIT (w tym polskie spółki kapitałowe i oddziały przedsiębiorstw zagranicznych), którzy w roku 2024:

  • ponieśli stratę podatkową z tzw. działalności operacyjnej, albo
  • osiągnęli rentowność podatkową z działalności operacyjnej (liczoną jako udział dochodu podatkowego w przychodach podatkowych) w wysokości nie większej niż 2%.


  • Podatek minimalny wynosi 10% podstawy opodatkowania. Natomiast samo obliczenie podstawy opodatkowania jest kilkuetapowe i wymaga zgromadzenia szeregu danych. Jednocześnie podatnikowi przysługuje możliwość wyboru uproszczonej metody ustalania podstawy opodatkowania, która wynosi 3% przychodów z działalności operacyjnej.

 

Termin zapłaty podatku

Podatek minimalny należy zapłacić w terminie złożenia rocznego zeznania podatkowego. Tym samym, podatnicy, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, będą zobowiązani do ewentualnej zapłaty podatku minimalnego w terminie do 31 marca 2025 r.


Wyłączenia z podatku minimalnego

Z obowiązku zapłaty podatku minimalnego wyłączeni są w szczególności:

  • podatnicy, rozpoczynający działalność (w  roku rozpoczęcia działalności oraz w dwóch kolejnych latach podatkowych),
  • tzw. mali podatnicy,
  • podatnicy, którzy osiągnęli przychód o co najmniej 30% niższy w stosunku do poprzedniego roku podatkowego,
  • podatnicy, którzy osiągnęli udział dochodu w przychodzie w jednym z 3 lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy, za który należny jest podatek minimalny, w wysokości co najmniej 2%,
  • podatnicy w upadłości, likwidacji lub objęci postępowaniem restrukturyzacyjnym.


Podatek minimalny a „zwykły” podatek CIT

Podatek minimalny i „zwykły” podatek CIT to dwa odrębne podatki. Przepisy przewidują jednak możliwość pomniejszenia podatku minimalnego o podatek CIT. W konsekwencji, jeżeli w jednym roku podatkowym powstanie zobowiązanie podatkowe z tytułu zarówno „zwykłego” podatku CIT, jak i podatku minimalnego, to nie dojdzie do podwójnego opodatkowania.


Gdyby mieli Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące polskiego podatku minimalnego, serdecznie zapraszamy do kontaktu z Działem Podatkowym TIAS: office@tias.pl