Zmiany w zatrudnianiu obywateli Ukrainy
Od 1 lipca 2024 r. wprowadzone zostają zmiany związane z zatrudnianiem obywateli Ukrainy, na podstawie Ustawy z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2024 r. poz. 854).
Co się zmienia?
- obowiązek przesłania powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy w ciągu 7 dni, a nie 14, jak było dotychczas;
- przedłużenie legalnego pobytu obywateli Ukrainy do 30 września 2025 r.
- wskazanie dokładnych przypadków kiedy należy dokonać kolejnego powiadomienia do PUP o zatrudnieniu obywatela Ukrainy, tj.
- zmiana rodzaju umowy (np. z umowy o pracę na umowę zlecenie)
- zmiana stanowiska
- zmiana rodzaju wykonywanej pracy
- zmniejszenie wymiaru czasu pracy lub liczby godzin określonej w powiadomieniu
- obniżenie wynagrodzenia (miesięcznego czy też stawki godzinowej) określonego w powiadomieniu - wprowadzenie wymogu wskazania w powiadomieniu co najmniej minimalnego wynagrodzenia lub minimalnej stawki godzinowej
Co w przypadku obywateli Ukrainy uzyskujących zezwolenia na pobyt i pracę?
Konieczna będzie weryfikacja decyzji pobytowych uzyskiwanych przez cudzoziemców, którzy wcześniej byli zatrudnieni u pracodawcy np. na podstawie zezwolenia na pracę bądź oświadczenia, jeżeli zamierzają ją kontynuować przy jednoczesnej zmianie dokumentu umożliwiającego ją - na zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, podając jako podstawę swojego zatrudnienia powiadomienie.
Obowiązkiem pracodawcy będzie złożenie w ciągu 7 dni powiadomienia (liczone od dnia, w którym cudzoziemiec poinformował o doręczeniu mu decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt i pracę).
Nowelizacja w tym zakresie nie będzie wymagała już, aby w przypadku kontynuacji pracy, pracodawca był zmuszony do rozwiązania dotychczasowej umowy i zawarcia nowej tak, jak było to wymagane do tej pory.
Nowy obowiązek dla cudzoziemca
Nałożono na cudzoziemca obowiązek powiadomienia pracodawcy o otrzymaniu decyzji udzielającej zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w terminie 7 dni liczonych od dnia jej skutecznego doręczenia do cudzoziemca.
Praca w tym okresie pozostaje legalna, natomiast jeżeli cudzoziemiec nie dopełni swojego obowiązku we wskazanym terminie – nie będzie on uprawniony do wykonywania pracy na podstawie powiadomienia.
W razie jakichkolwiek pytań dotyczących legalizacji pracy lub pobytu cudzoziemców, zapraszamy Państwa do kontaktu z naszym działem imigracyjnym, oferującym usługi w tym zakresie:
office@tias.pl lub bezpośrednio z panią Adrianną Bober – adrianna.bober@tias.pl
Zobacz również
Ulgi podatkowe
Od 1 stycznia 2022 r. zarówno w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), jak i w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) obowiązuje znacznie poszerzony katalog preferencji podatkowych. Obok już istniejących ulg pojawiło się wiele nowych. Dlatego też warto przeanalizować możliwość skorzystania z oszczędności podatkowych, jakie dają ulgi.
Ograniczenia dotyczące preferencji w podatku u źródła (WHT - withholding tax)
Od stycznia 2022 w Polsce nareszcie wdrożone zostały nowe przepisy dotyczące podatku u źródła. Wprowadzenie zmian miało na celu nałożenie nowych ograniczeń w zakresie stosowania preferencji w podatku u źródła.
Wprowadzenie globalnego podatku minimalnego w Polsce (Pillar 2)
1 stycznia 2025 roku mają wejść w życie w Polsce nowe przepisy dotyczące globalnego podatku minimalnego w związku z przyjętą 14 grudnia 2022 r. dyrektywą unijną 2022/2523 w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii (tzw. Dyrektywa GloBE).