| 09 grudzień, 2022

POLAND-THAILAND Business Forum 2022

W 2022 Polska i Tajlandia obchodzą 50-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji, Ambasada RP w Bangkoku wspólnie z Polską Agencję Inwestycji i Handlu zorganizowały Polsko-Tajlandzkie Forum Biznesu. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 przedsiębiorców oraz przedstawicieli instytucji z obu krajów. Kancelaria TIAS została wyróżniona zaproszeniem do zaszczytnego grona prelegentów Forum.Polska i Tajlandia – dynamiczny rozwój współpracy 

Tajlandia jest drugą, co do wielkości gospodarką Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Prężnie się rozwija, wyróżniając się otwartością i zaawansowaniem technologicznym. Polsko-Tajlandzkie Forum Biznesu w Bangkoku, stanowiące część obchodów 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Tajlandią, było wspaniałą okazją, aby wzmocnić relacje biznesowe między naszymi krajami. Forum otworzyli: Krzysztof Drynda z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Ambasador Polski w Tajlandii – Waldemar Dubaniowski. Zgromadzonych gości przywitał również Wirat Tatsaringkanskul, Zastępca Sekretarza Generalnego Thailand Board of Investment.


Polska dąży do dywersyfikacji kierunków współpracy gospodarczej, a Polska Agencja Inwestycji i Handlu wspiera to podejście. Nie chcemy skupiać się wyłącznie na Unii Europejskiej. Dotychczas udział krajów ASEAN w polskim handlu był stosunkowo niewielki. Jednak naszym zdaniem kraje tego regionu, w tym Tajlandia, to jeden z najbardziej perspektywicznych rynków. Dostrzegamy i wysoko cenimy osiągnięcia Tajlandii na polu gospodarczym oraz aktywną działalność w ramach ASEAN. Pogłębiona współpraca w takich sektorach jak sprzęt medyczny, kosmetyczny, spożywczy czy ICT mogłaby wesprzeć wzrost gospodarczy obu naszych krajów – powiedział podczas Forum Krzysztof Drynda, reprezentujący Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Polska jest dla Tajlandii ważnym parterem handlowym i atrakcyjną bramą do wejścia na rynki UE. To, co mocno łączy nasze kraje to także ogromne zaangażowanie w rozwój innowacji w sektorze motoryzacyjnym oraz w obszarze green energy.

Zarówno Polska, jak i Tajlandia stawiają na innowacyjność w wielu dziedzinach. Dlatego głęboko wierzymy, że potencjał polskiego sektora IT/ICT i bogata sieć centrów badawczo-rozwojowych to argumenty, które przekonają do Polski również inwestorów z dalekiej Tajlandii  podkreślił Krzysztof Drynda.

Eksperci TIAS z prelekcją „Starting business in Poland”

Już po raz drugi w tym roku, Kancelaria TIAS została wyróżniona zaproszeniem do udziału w misji gospodarczej, mającej na celu rozwój współpracy z rynkiem azjatyckim. Podczas Polsko-Tajlandzkiego Forum Biznesowego w Bangkoku, Johnson Zhang, Senior Manager w TIAS, wspólnie z zaprzyjaźnionym z Kancelarią TIAS doradcą podatkowym, Adamem Smugą wygłosili prelekcję pt. „Starting business in Poland”.

Polsko-Tajlandzkie Forum Biznesowe odniosło wielki sukces. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy podzielić się naszą wiedzą, przybliżając uczestnikom prawne i podatkowe aspekty prowadzenia biznesu w Polsce. Zarówno Polska, jak i Tajlandia  to dynamicznie rozwijające się gospodarki. Obroty handlowe między naszymi krajami z roku na rok systematycznie rosną i obserwujemy wielki potencjał dalszej współpracy gospodarczej. Cieszymy się, że tak wielu przedsiębiorców z Tajlandii chciałoby realizować swoje ambitne plany inwestycyjne w Polsce – podsumował Johnson Zhang, ekspert Kancelarii TIAS.

Ogromny potencjał biznesowy 

Forum w Bangkoku było znakomitą okazją do intensyfikacji polsko-tajlandzkich relacji poprzez liczne rozmowy między przedstawicielami firm, izb handlowych oraz instytucji oferujących wsparcie dla biznesu. Podczas Forum, o swoich sukcesach na tajskim rynku opowiedzieli przedstawiciele firm Mercator Medical, największego polskiego inwestora w Tajlandii, a także reprezentanci Comarch oraz CSHARK. Swoimi doświadczeniami z działalności w Polsce podzielili się przedstawiciele tajlandzkich firm Charoen Pokphand Foods, Indorama Ventures oraz Thai Union Group, które zrealizowały w Polsce swoje duże inwestycje.

Polskę i Tajlandię łączy strategiczne położenie w swoich regionach oraz przyjazny biznesowi klimat. Wydarzenia takie jak Polsko-Tajlandzkie Forum Biznesowe pokazują jak ogromny potencjał inwestycyjny mamy wspólnie i jak wielka siła drzemie we wzajemnych relacjach, które napędzają rozwój i innowacje.

Kancelarię TIAS w Bangkoku reprezentowała niezawodna delegacja ekspertów w składzie: Dariusz Obrocki, Karol Kołodziejczyk, Johnson Zhang oraz zaprzyjaźniony z naszą Kancelarią radca prawny, Adam Smuga.


Składamy serdeczne podziękowania organizatorom oraz wszystkim uczestnikom.

Zapraszamy na naszą relację zdjęciową z POLAND-THAILAND Business Forum 2022.


`