System ETIAS – lepsza kontrola wjeżdżających bez wiz do UE
Europejski System Informacji i Zgody na Podróżowanie (ETIAS), który wszedł w życie od stycznia 2024 roku, ma na celu usprawnienie zbierania danych dotyczących osób odwiedzających Unię Europejską. Inicjatywa ta została stworzona w celu zwiększenia bezpieczeństwa państw członkowskich UE poprzez skuteczniejszą kontrolę granic dla obywateli spoza strefy Schengen, którzy obecnie korzystają z zwolnienia z obowiązku wizowego podczas krótkich podróży turystycznych lub biznesowych. Nowy europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż ETIAS przybliża Adrianna Bober, ekspertka TIAS Legal.
Czym jest ETIAS?
Europejski System Informacji i Zgody na Podróżowanie to nowy system kontroli granicznej wprowadzany przez Unię Europejską. Dotyczy obywateli państw spoza strefy Schengen, którzy obecnie są zwolnieni z obowiązku wizowego podczas krótkich podróży w celach turystycznych lub biznesowych. ETIAS przeznaczony jest między innymi dla obywateli Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Gruzji czy Korei Południowej. UE dzięki systemowi będzie mogła gromadzić informacje na temat podróżnych, co ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa.
Jak działa ETIAS?
Proces korzystania z ETIAS jest stosunkowo prosty. Przed planowaną podróżą do państw obszaru Schengen, podróżny zobowiązany będzie do wypełnienia formularza internetowego, w którym udzieli podstawowych informacji, takich jak dane osobowe, informacje o miejscu pobytu i celu podróży. System przeprowadzi następnie ocenę ryzyka na podstawie tych informacji i wyda lub odrzuci pozwolenie na wjazd.
Co to oznacza dla podróżujących?
Podróż do UE dla obywateli państw, które do tej pory nie miały obowiązku wizowego będzie wiązała się z koniecznością wypełnienia przez nich wniosku w systemie ETIAS i uzyskania na tej podstawie ew. zgody na wjazd. Wniosek wypełnia się online, a jego koszt to 7 euro. Co ważne, uzyskanie zezwolenia będzie ważne przez trzy lata lub do wygaśnięcia paszportu. Dokumentu można używać wielokrotnie i do różnych rodzajów podróży, niezależnie od tego, czy podróżni przyjeżdżają do Europy na wakacje, czy w interesach.
W ramach ruchu bezwizowego dozwolony czas pobytu to 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu pobytu.
Jak możemy pomóc jako TIAS?
Usługi imigracyjne TIAS dla cudzoziemców
- Zezwolenia na pracę
- Legalizacja pobytu
- Zezwolenie na nabycie nieruchomości
- Pełne wsparcie wizowe
- ePUAP
- Nadanie numeru PESEL
- Podpis kwalifikowany
Oferujemy usługi imigracyjne dla inwestorów, kadry menadżerskiej, inżynierów, specjalistów, zespołów, a także członków rodziny, którzy chcą im towarzyszyć w Polsce. Na każdym etapie gwarantujemy merytoryczne wsparcie naszych wysoko wykwalifikowanych ekspertów z TIAS Legal.
Umów się na bezpłatną konsultację z ekspertami TIAS Legal
tel.: +48 536 917 399
e-mail: office@tias.pl
Zapraszamy do współpracy!
O autorze
Anna Czyż
TIAS
Zobacz również
Ulgi podatkowe
Od 1 stycznia 2022 r. zarówno w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), jak i w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) obowiązuje znacznie poszerzony katalog preferencji podatkowych. Obok już istniejących ulg pojawiło się wiele nowych. Dlatego też warto przeanalizować możliwość skorzystania z oszczędności podatkowych, jakie dają ulgi.
Ograniczenia dotyczące preferencji w podatku u źródła (WHT - withholding tax)
Od stycznia 2022 w Polsce nareszcie wdrożone zostały nowe przepisy dotyczące podatku u źródła. Wprowadzenie zmian miało na celu nałożenie nowych ograniczeń w zakresie stosowania preferencji w podatku u źródła.
Wprowadzenie globalnego podatku minimalnego w Polsce (Pillar 2)
1 stycznia 2025 roku mają wejść w życie w Polsce nowe przepisy dotyczące globalnego podatku minimalnego w związku z przyjętą 14 grudnia 2022 r. dyrektywą unijną 2022/2523 w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii (tzw. Dyrektywa GloBE).