| 19 czerwca, 2023

Ulgi w CIT. Część 2

Tworzenie innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań w firmie, wprowadzanie na rynek nowoczesnych produktów generujących wzrost sprzedaży – to działania, które warto podjąć, by obniżyć podatki. Kontynuujemy więc naszą serię postów dotyczących możliwości zastosowania ulg w podatku dochodowym od osób prawnych. Poniżej przedstawiamy kluczowe założenia ulgi na robotyzację oraz ulgi na ekspansję.


  • ULGA NA ROBOTYZACJĘ

Kto może skorzystać?

Z ulgi mogą skorzystać podmioty, które ponoszą wydatki związane z robotyzacją, tzn. m.in. wydatki związane z nabyciem fabrycznie nowych robotów przemysłowych.

 Ile można zyskać?

Ulga pozwala na odliczenie od postawy opodatkowania 50% wydatków poniesionych w związku z robotyzacją. W konsekwencji 50% takich wydatków można odliczyć dwukrotnie: jako koszt uzyskania przychodów oraz jako pomniejszenie podstawy opodatkowania.

Odliczenie nie może przekroczyć dochodu osiągniętego w roku podatkowym.


  • ULGA NA EKSPANSJĘ

Kto może skorzystać?

Ulga dotyczy podmiotów, które:

  • zwiększyły przychody ze sprzedaży produktów,
  • osiągnęły przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych, lub
  • osiągnęły przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.

 Ile można zyskać?

W ramach ulgi możliwe jest odliczenie od podstawy opodatkowania określonych kosztów (np. kosztów uczestnictwa w targach, kosztów działań promocyjno-informacyjnych). Odliczenie nie może przekroczyć kwoty 1 000 000 zł w roku podatkowym.

 

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące ulg w CIT, zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Podatkowym Tias: office@tias.pl.